Jak léčit sinusitidu doma u dítěte: 6 účinných metod rychlé hojení

6 účinných způsobů, jak pomoci svému dítěti porazit sinusitidu

Sinusitida se nazývá zánět sliznice membrány maxillárního sinu. U dětí je toto onemocnění časté, zejména v mírné formě. Ale v některých případech se proces stává aktivní a způsobuje uvolnění hnisu, což může vést k vážným průběhům a nebezpečným následkům. Proto je důležité rozpoznat tento typ zánětu včas a vědět, jak vyléčit sinusitidu u dítěte. Jak rychle se u dětí setkáte s sinusitidou doma?

Charakteristika zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích u dětí

Důsledky průběhu onemocnění horních cest dýchacích u dětí jsou vysvětleny zvláštnostmi struktury dětského respiračního systému, jejichž práce je úzce spojena s pneumatickými dutinami horní čelisti.

Konečná formace dutin v dětech se objevuje pouze v dospělosti. Čím je dítě mladší, tím užší jsou dutiny, jejich komunikace s nosní dutinou a tím větší pravděpodobnost šíření zánětu. Dalším znakem je tenká kostní stěna, kterou se infekce může dostat do paranasálního sinusu.

Nebezpečí je především hnisavá forma sinusitidy, která může být rozpoznána charakteristickými příznaky. Je důležité neztratit nástup nemoci, aby se léčba zahájila včas.

Příčiny a symptomy sinusitidy u dítěte

Hlavním predisponujícím faktorem při vývoji zánětu v maxilárních dutinách u dítěte je rys struktury sinusu, který spojuje velmi úzký otvor s nosní dutinou. Když nastane edém nasofaryngeální sliznice, dutina sinusu se uzavře, komunikace s nosní dutinou je zastavena a aktivní reprodukce bakterií začíná v uzavřeném prostoru.

Příčinou zánětu maxilárních dutin může být také:

 • zranění nosu a sinusů;
 • bolestivé zuby (pulpitida, periodontitida) v horní čelisti, odkud se infekce může také dostat do paranasálního sinu, protože je od ní oddělena tenkou dělící částí;
 • cizorodé tělo uvíznuté v nosní dutině;
 • prodloužený výtok z nosu.

Příznaky sinusitidy u starších dětí a u dětí se mohou lišit.

Symptomy sinusitidy u novorozenců

U novorozenců se vyskytuje sinusitida, i když jen zřídka. V případě dítěte stojí za to chránit, jestliže je:

 • těžké nazální kongesce a otoky;
 • zarudnutí očí, slzení;
 • slabost, letargie dítěte;
 • vysoká horečka;
 • zelený nebo hnědý silný výtok z nosu.

Pokud se objeví takové příznaky, měli byste okamžitě konzultovat s lékařem, abyste vyloučili sinusitidu u kojenců.

Sinusitida u dětí ve věku jednoho roku a starších: příznaky

Lékaři volají období od 3 do 7 let – věk mateřské školy – vrchol dětské antritidy. Akutní sinusitida u dětí může být rozpoznána těmito znaky:

 • teplota 38 ° C a vyšší;
 • nos je naplněn týden nebo déle;
 • dítě si stěžuje na bolesti hlavy a bolesti v oblasti sinusu;
 • nosní výtok je tlustý a není průhledný;
 • silné otoky nosohltanu, dětské nosní;
 • otoky a zarudnutí očí, citlivost na jasné světlo.

Všechny výše uvedené příznaky znamenají, že dítě potřebuje naléhavou lékařskou pomoc. On vám řekne, jak správně léčit sinusitidu u dítěte doma, efektivně a rychle.

Je možné vyléčit sinusitidu u dítěte s lidskými léky doma?

Lidové léky při léčbě sinusitidy mohou být poměrně účinné jako pomocná léčba. Hlavní léčbou akutní sinusitidy u dětí jsou většinou léky farmacie – antibiotika. V každém případě musí lékař předepsat léčbu.V tomto konkrétním případě si vybere jeden z nejúčinnějších a nejbezpečnějších léků a měl by být dodržován striktně podle schématu, aniž by jej přerušil nebo porušoval.

Chcete-li zvýšit terapeutický účinek, můžete použít lidové léky, rozhodně souhlasil s lékařem. Použití domácích metod "v rozmaru" u dětí je nepřijatelné, protože může nejen pomoci, ale i zhoršit obraz této nemoci.

Mohu vdechnout?

Při komplexní léčbě sinusitidy mohou být děti předepsány inhalací. Přispívají k uvolňování sinusů z purulentního obsahu a odstranění zánětu sliznic.

Hlavní metody inhalace:

 1. Prostřednictvím nebulizátoru. Moderní přístrojový inhalátor vytváří jemné suspenze léčiva, které se snadno dostane do postižených dutin.
 2. Steam. Na rozdíl od nebulizátoru, kde je pára při pokojové teplotě, je při inhalování páry horká. Při inhalaci páry je proto důležité, aby u dítěte nedošlo k popáleninům sliznic a k bronchospasmu.

Výběr léků pro inhalaci zůstává pro ošetřujícího lékaře. Mohou to být vazokonstrikční léky, antibakteriální látky, rostlinné extrakty (pro inhalaci par).

Vyplachování nosu sinusem

Myní nosní dutiny je účinný postup, který pomáhá fyzicky očistit nosní průchody patologického obsahu, hlenu a hnisu. Na praní se často používá fyziologický roztok, furasilin, zapečetěná bylina třezalky, propolisová tinktáze. Žádný z těchto nástrojů nelze používat u dětí bez lékařského předpisu.

Pro vyplachování nosu musí dýchat. Nesnažte se vypláchnout nos.

Před provedením postupu můžete kapat vazokonstrikční kapky, abyste zmírnili otoky.

Klasický postup vyplachování nosu, když se kapalina čerpá do jedné nosní dírky a vylévá z druhé, nebo se vtáhne do jedné nosní dírky a vyplivne skrz ústa, je lepší nechat se u dětí předškolního věku doma. U dětí byste se měli omezit na nosní sprej s mořskou vodou, po níž bude následovat bití. Pokud je třeba umýt, lékař předepíše ošetření cukou, které se provádí v kanceláři specialisty.

Ohřev zapálených dutin

Ohřátí nosu s sinusem je jednou z kontroverzních metod. V akutní fázi nemoci může nejen pomoci, ale i poškodit.Není možné ohřát hnisavou akutní sinusitidu! Lékař může předepsat vyhřívací postupy až po ukončení onemocnění: bez horečky, otoků a kongescí. Je třeba sledovat teplotu věcí používaných k ohřevu (pytel soli, vařené vejce): ne vyšší než 40-42 ° С.

Lékařská turunda s antritis

Turunda se nazývá zkroucený tampon zvláštním způsobem, namočený do medicíny a umístěn do nosní dutiny. To může být účinná léčba sinusitidy.

Turundy jsou zkroucené z bavlny, namočené lékařskou kompozicí zvolenou lékařem a umístěné do nosu po dobu 30 minut až 2 hodiny. Turundy se aplikují třikrát denně.

Mezi způsoby impregnace se nacházejí jak farmaceutické přípravky, tak bylinné čaje, olej z řešetláku, který má dobrý protizánětlivý účinek.

Domácí kapky zánětu sinusů

V současné době existuje tolik účinných kapek lékáren, že není příliš důležité, abyste sami sestavili skladby. Fanoušci tradiční medicíny však často dělají své děti kvůli receptům z aloe a kalanchoe džusu, cibule a česneku.

Je skutečně nutné mučit takové dítě? Účinnost takové terapie je pochybná a vypalování sliznice je poměrně snadné. Je lepší aplikovat to, co lékař předepsal.

Akupresurační sinusová masáž

Správně provedená akupresura pomáhá zmírnit otoky a zesiluje metabolické procesy v oblasti zánětu, takže byste neměli zanedbávat tuto jednoduchou a účinnou metodu.

Samozřejmě, akutní maxilární masáž nebude léčit, ale jako pomoc v závěrečné fázi léčby může pomoci. Při jemných pohybech masírujete oblast křídel nosu, bod mezi obočím a oblast mezi nosními dírkami a horním okrajem k dítěti.

Nebezpečí samošetření dětí ze sinusitidy

Nejdůležitější věc, kterou rodiče potřebují vědět, je, že antritis může být hrozné onemocnění, plné velmi nebezpečných komplikací – vývoj otitis media, sinusitida, bronchitida, pneumonie a dokonce i meningitida nebo sepse, jiné nemoci jsou možné.

Účinná léčba sinusitidy u dětí je možná doma, ale měla by být prováděna přísně podle schématu a pod dohledem odborníka.

V opačném případě je možné nejen vyléčit, ale také provést zhoršení.

Nebo možná ještě v nemocnici?

Naneštěstí se průběh antritis někdy stává natolik vážným, že je nutná hospitalizace. Po zjištění komplikací, které vyžadují léčbu v nemocnici – například příznaky pneumonie, lékař doporučí hospitalizaci a v tomto případě byste neměl odmítnout. Pokud lékař nepřišel dnes, ale všimli jste si příznaky zhoršení stavu dítěte:

 • těžká slabost a letargie, ospalost;
 • velmi vysoká teplota – 39,5 ° C a vyšší;
 • silné bolesti hlavy.

Pak je nutné zavolat na nouzovou péči. Možná budete muset pokračovat v léčbě v nemocnici. V některých případech dítě potřebuje sinusovou operaci – otevření dutin a odstranění hnisu, a mělo by to probíhat v nemocnici.

Sinusitida u dětí je běžným jevem, takže rodiče potřebují vědět, jak ji rozpoznat a jak jednat, pokud je diagnóza potvrzena. Neupravujte léky – pokud máte podezření, že vaše dítě má sinusitidu, okamžitě zavolejte lékaře. Věnujte pozornost a prevenci: posílení imunity, pravidelné kontroly u zubního lékaře a kompetentní včasná léčba ARVI.

Sledujte video o tom, jak zacházet s sinusitidou u dětí:

Sledujte video: Jak přeprogramovat podvědomí, jak dosáhnout, čeho chcete?

Подобно на тази публикация? Моля, споделете с приятелите си:
Вашият коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: